Parfum ako hudba

 
 
 

 
 
 
 

Parfum ako hudba

Parfum môže byť v hudobnej metafore tak, že obsahuje tri noty vytvárajúce harmonický akord vône. Jednotlivé noty sa nám predstavujú postupne s plynutím času. Najvyššie noty sa objavia ako prvé, následne nás to zavedie hlbšie k stredným tónom a hlbšie tóny sa objavujú v poslednej fáze. Tieto noty sú vytvorené veľmi pozorne na základe vedomosti o vyparovaní parfumu.

  • Najvyššie tóny:

je to vôňa, ktorá je vnímaná bezprostredne po aplikácii parfumu. Horné tóny pozostávajú z ľahkých malých molekúl, ktoré sa rýchlo vyparia. Vytvárajú prvý dojem z parfumu a preto sú veľmi dôležité pri predaji parfumu.   Kompozície tvoriace vrchné noty majú veľmi silnú vôňu, sú veľmi prchavé a rýchlo sa uvoľnia. Zvyčajne sú to citrusové vône a zázvor. Sú tiež nazývané ako hlava parfumu a zvyčajne trvajú asi päť minút.

  • Stredné tóny:

Je to vôňa parfumu, ktorá sa vynára potom, ako odzneli vysoké tóny. Stredné tóny vytvárajú srdce alebo hlavné telo parfumu a zvyčajne sú to mäkšie vône. Levanduľa a ruža sú typickými strednými tónmi. Volajú sa tiež srdcové tóny a zvyčajne trvajú 10 – 60 minút.

  • Nízke tóny:

Vôňa parfumu, ktorá sa objaví po tom ako odznejú stredné tóny. Stredné a nízke tóny tvoria základnú tému parfumu. Prinášajú hĺbku a pevnosť parfumu a skladajú sa z veľkých a ťažkých molekúl, ktoré sa odparujú veľmi pomaly. Kompozície tejto triedy vôní sú vnímané približne až 30 minút po aplikácii parfému.